15 лютого — Міжнародний день онкохворої дитини

Устінов О.В.

15 лютого у світі відзначають Міжнародний день онкохворої дитини (International Childhood Cancer Day). У цей день хочеться нагадати суспільству про те, що дитячий рак — це проблема кожного, про те, що онкопатологію у дітей можна вилікувати, про те, що діти мають право на вчасне та найкраще лікування і догляд.

Актуальність проблеми

Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу. За даними ВООЗ, щороку майже у 300 000 дітей віком до 19 років діагностують рак. Згідно з офіційною статистикою, в Україні такий діагноз щороку встановлюють близько тисячі дітей віком до 17 років (924 дитини у 2017 р., або 12,13 на 100 000 населення відповідного віку), а для 312 дітей віком до 19 років у 2017 р. онкопатологія стала причиною смерті.

За даними Національного канцер-реєстру України, найбільш поширеними онкологічними захворюваннями серед українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

Особливості хвороби у дітей

Онкологічні захворювання у дітей, на відміну від дорослих, переважно не мають достовірної причини виникнення. Тільки в незначній кількості з-поміж численних досліджень було доведено зв’язок появи раку в дитячому віці з впливом навколишнього середовища чи способом життя.

Серед факторів ризику є деякі хронічні інфекції, зокрема, ВІЛ, вірус Епштейна — Барр, малярія та ін. Відповідно до сучасних даних, лише близько 10% усіх пацієнтів онкологічного профілю дитячого віку мають схильність до ракових захворювань у зв’язку з генетичними факторами.

Оскільки попередити виникнення онкологічних хвороб у дітей, як правило, майже неможливо, основним дієвим методом зниження рівня захворюваності є рання і достовірна діагностика. Вона має важливе значення за всіх обставин та підвищує показники виживаності у пацієнтів з різними видами раку.

Скринінг зазвичай не є ефективним методом для дітей. В особливих випадках, коли йдеться про групи населення з підвищеним ризиком, може бути розглянуто можливість такого методу діагностики. При цьому фактичні дані, які б виправдовували використання програм скринінгу серед усього дитячого населення, відсутні.

Основні тривожні симптоми

Онкологічні захворювання у дітей супроводжуються симптомами, котрі можуть виявити не тільки лікарі, а й члени родини, отож, будьте уважними.

Основні тривожні симптоми:

 • тривала і безпричинна втрата маси тіла;
 • частий головний біль, що супроводжується ранковим блюванням;
 • набряки, постійний біль у кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах;
 • ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;
 • поява синців на тілі або висипки на шкірі;
 • часто повторювані інфекційні захворювання;
 • біляста смужка за зіницею в оці дитини;
 • постійна нудота чи блювання без нудоти;
 • постійна втома і помітна блідість шкіри;
 • видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, що не зникають;
 • періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.

Один або кілька таких симптомів у дитини є приводом для батьків негайно звернутися до педіатра.

Рання діагностика — запорука успішного лікування

Рання діагностика раку у дітей має важливе значення й підвищує показники виживаності. Вона складається з трьох компонентів:

 • виявлення ознак захворювання членами сім’ї і звернення за допомогою;
 • оцінка клінічної картини, діагностика та визначення ступеня поширення раку;
 • забезпечення доступу до лікування.

Вирішальним є правильно поставлений діагноз, оскільки лікування при кожному виду раку має проводитися за певною схемою й часто включає хірургічне втручання, променеву терапію й хіміотерапію. Діти, які пройшли лікування, потребують постійного спостереження для відстеження можливого рецидиву раку й контролю будь-яких можливих токсичних ефектів, пов’язаних із лікуванням.

За матеріалами phc.org.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment