Меланома: що необхідно знати і як пильнувати за своєю шкірою

Устінов О.В.

Травень — місяць обізнаності про меланому — один із найнебезпечніших типів раку шкіри. Меланома — це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше уражує шкіру. Проте в окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужній оболонці ока, а далі — через лімфу і кров — уражувати майже всі органи. Меланома може виникати не лише там, де є родимка, але й у місцях, де її немає.

Фактори ризику

Як повідомляють у Національному інституті раку, факторами ризику розвитку меланоми є:

  • ультрафіолетове випромінювання (провідний фактор ризику);
  • фенотип — біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся і рожеве ластовиння;
  • наявність в анамнезі сонячних опіків. При цьому навіть ті з них (опіки), які були отримані в дитячому, підлітковому та юнацькому віці, можуть відіграти фатальну роль у розвитку пухлини в наступні роки;
  • спадковість;
  • вік старше 50 років. Причому у пацієнтів з цукровим діабетом злоякісні пухлини можуть бути сплутані з виразками діабетичної стопи.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 р. зареєстровано 2422 випадки меланоми, трохи більше ніж третину випадків — 37,7% — виявили під час профілактичних оглядів.

Тому дуже важливо регулярно оглядати шкіру свою і своїх близьких — це допоможе вчасно виявити підозрілі зміни.

Самодіагностика меланоми

Для самодіагностики в усьому світі застосовують шкалу «ABCDE»:

A (ASYMMETRY, АСИМЕТРІЯ). ЯКЩО ВІЗУАЛЬНО РОЗДІЛИТИ РОДИМКУ АБО ПЛЯМУ НА ШКІРІ НАВПІЛ, ЧИ ВИГЛЯДАЮТЬ ПОЛОВИНКИ ОДНАКОВО? ЯКЩО НІ — ЦЕ МОЖЕ БУТИ ЗАГРОЗЛИВОЮ ОЗНАКОЮ.

B (BORDER, МЕЖА). МЕЖА РОДИМКИ МАЄ БУТИ РІВНОЮ ТА ЧІТКОЮ. ЗУБЧАСТІ ЧИ НЕРІВНІ КРАЇ РОДИМКИ — ПРИВІД ДЛЯ ЗАНЕПОКОЄННЯ.

C (COLOR, КОЛІР). ЯКЩО РОДИМКА ЗМІНИЛА ЗАБАРВЛЕННЯ (НАПРИКЛАД З’ЯВИЛОСЯ ПОЧЕРВОНІННЯ) ЧИ ПРОСТО МАЄ НЕРІВНОМІРНИЙ КОЛІР — ЦЕ ПРИВІД ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ.

D (DIAMETER, ДІАМЕТР). ПОМІТИЛИ, ЩО РОДИМКА ПОЧАЛА ЗБІЛЬШУВАТИСЯ? АБО БІЛЬША ЗА РОЗМІР ГОРОШИНИ (5–6 ММ) — СПОСТЕРІГАЙТЕ І СКОНТАКТУЙТЕ ЗІ СПЕЦІАЛІСТОМ.

E (EVOLVING, РОЗВИТОК). ПРИВОДОМ ПОРАДИТИСЯ З ЛІКАРЕМ ТАКОЖ Є ТЕ, ЩО РОДИМКА АБО ПЛЯМА НА ШКІРІ ЗМІНИЛА КОЛІР, РОЗМІР ЧИ ФОРМУ УПРОДОВЖ ОСТАННІХ КІЛЬКОХ ТИЖНІВ АБО МІСЯЦІВ.

Найпоширенішою ознакою меланоми є трансформації шкіри: нові родимки або зміни в старих, а також ураження шкіри, що довго не загоюються. Не нехтуйте профілактичними оглядами у свого сімейного лікаря та зверніться до нього у разі, якщо помітили якісь підозрілі зміни.

За матеріалами unci.org.ua, moz.gov.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment