20 вересня — Всесвітній день онкогінекології

Устінов О.В.

20 вересня — Всесвітній день онкогінекології. Щороку у понад 1 млн жінок діагностуються рак шийки матки, яєчника, ендометрія чи інші види гінекологічних онкозахворювань.

Загальний рівень обізнаності жіночого населення про онкогінекологію все ще низький, саме тому Центр громадського здоров’я пояснює, наскільки важливі профілактика та вчасне виявлення онкогінекологічних захворювань.

Існує 5 основних видів гінекологічних онкозахворювань

  1. Рак шийки матки

Майже всі випадки раку шийки матки пов’язані з ураженням вірусом папіломи людини (ВПЛ). Також ВПЛ може бути пов’язаний з іншими типами аногенітального раку, генітальними бородавками, раком піхви, зовнішніх статевих органів. У більшості випадків ВПЛ передається статевим шляхом. Тож своєчасна вакцинація проти ВПЛ та регулярний скринінг на рак шийки матки — ефективні методи запобігання цій недузі.

Вакцинація проти ВПЛ рекомендована дівчатам і хлопчикам віком 9–14 років до початку статевого життя. Щодо щеплення у дорослому віці слід звернутися до свого сімейного лікаря для консультації. Вакцинуватися проти ВПЛ можна власним коштом.

Симптоми раку шийки матки не завжди виражені, інколи вони починають турбувати жінку вже на пізніх стадіях.

Найбільш поширені симптоми раку шийки матки такі: кровотеча між менструаціями, після статевого акту; кровотеча в жінок у постменопаузальний період; дискомфорт під час статевого акту; виділення з піхви з різким запахом, з домішками крові; біль у ділянці малого таза.

Фактори ризику розвитку раку шийки матки — інфікування ВПЛ, тютюнокуріння і соціально-економічний статус.

Види скринінгу на рак шийки матки

Пап-тест. Він відомий також як мазок Папаніколау — це дослідження матеріалу (зішкрібу клітин) з поверхні шийки матки та цервікального каналу на наявність нормальних і змінених клітин, виявлення різних інфекцій, наслідків аномальної гормональної активності, а також передракових або ракових уражень клітин. Обов’язковий профілактичний гінекологічний огляд жінок віком від 18 (або з початком статевого життя) до 60 років, не рідше одного разу на рік та цитологічний скринінг на рак шийки матки не рідше одного разу на 3 роки. Якщо ви отримали Пап-тест, який є відхиленням від норми, терміново зверніться до лікаря для консультації, обстеження та лікування.

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР)-тест на наявність ВПЛ. Зараження ВПЛ високого онкогенного ризику (16-й та 18-й типи) може призвести до виникнення раку шийки матки. Тож ПЛР-тест проводять, щоб перевірити, чи є ДНК вірусу в клітинах шийки матки.

Ця процедура безоплатна в межах програми медичних гарантій. Позитивний результат означає, що у вас виявили онкогенні типи ВПЛ, але це не означає, що у вас є рак шийки матки, а свідчить про високий ризик розвитку хвороби.

  1. Рак яєчника

Найчастіше він уражує жінок віком від 50 років, але іноді відмічається і в молодших вікових категоріях. Його симптоми не завжди легко розпізнати до того часу, поки він не пошириться на малий таз та черевну порожнину.

Серед симптомів раку яєчника можуть бути наступні: здуття живота; швидке відчуття насичення під час їжі; дискомфортні відчуття в малому тазі; часте сечовипускання; закрепи; сильна втома; біль під час статевого акту.

Фактори ризику: вік жінок — від 50 років; наявність у сімейному анамнезі раку яєчника, молочної залози або колоректального раку; замісна гормональна терапія естрогенами, особливо при тривалому прийомі й у високих дозах; надмірна маса тіла, ожиріння; пізні пологи, недоношена вагітність.

  1. Рак матки (ендометрія)

Він найчастіше виявляється у жінок, які пережили менопаузу. Симптоми раку матки можуть включати вагінальні кровотечі після менопаузи; легку кровотечу та водянисті виділення, які з часом можуть посилюватися; біль у спині, ногах чи в малому тазі.

Серед факторів ризику називають старший вік, зміну балансу жіночих гормонів в організмі, відсутність вагітностей, надмірну масу тіла чи ожиріння, високий рівень інсуліну.

  1. Рак вульви

Це рідкісний вид гінекологічного онкозахворювання. Вульва, яка є зовнішньою частиною жіночих статевих органів, включає отвір піхви, зовнішні губи, внутрішні губи та клітор.

Більшість хворих на рак вульви — це жінки похилого віку, від 65 років. Це захворювання рідко відмічають у жінок віком до 50 років, у яких ще не настала менопауза.

Його ознаками можуть бути свербіж промежини, статевих губ, який не минає; болісні відчуття в цих ділянках; кров’янисті виділення, зміни стану шкіри — кольору або поява потовщень, наприклад, схожої на бородавку шишки; пекучий біль при сечовипусканні.

Ризик розвитку раку вульви підвищується за рахунок таких факторів: старший вік; інтраепітеліальна неоплазія (дисплазія), лейкоплакія вульви — поява аномальних  і схильних до перетворення на ракові клітин; інфікування певними видами вірусу ВПЛ (16-й, 18-й типи); шкірні захворювання, що уражують вульву, такі як склеротичний лишай; куріння.

  1. Рак піхви

На ранніх стадіях рак піхви може не мати жодних ознак. Він рідко відмічається у жінок віком до 40 років.

Дослідники виявили кілька факторів ризику розвитку раку піхви. Це вік від 60 років, ВПЛ-інфекція, перенесена гістеректомія (гінекологічна операція, при якій видаляють матку), рак шийки матки в анамнезі, куріння, ранній початок статевого життя, ВІЛ-інфекція.

Пам’ятайте, що регулярні візити до лікаря, своєчасні медогляди та дотримання рекомендацій щодо здорового способу життя підвищують ефективність лікування та знижують його вартість.

Крім того, профілактика гінекологічних онкозахворювань передбачає уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що підвищують ймовірність розвитку онкологічних захворювань. Тож практикуйте безпечний секс. Йдеться про обмеження кількості сексуальних партнерів та використання презервативів під час кожного статевого акту. ВПЛ найчастіше асоціюється з раком шийки матки, але він може підвищити й ризик виникнення раку вульви та піхви.

Центр громадського здоров’я закликає українок не соромитися та відверто говорити з лікарем про проблеми своєї статевої сфери, проходити регулярні огляди, а також бути ознайомленими із симптомами гінекологічних онкозахворювань! Але пам’ятайте, що ці симптоми можуть виникати й з інших причин, тому єдиний спосіб пересвідчитися — звернутися до лікаря!

За матеріалами phc.org.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment