Які послуги та ліки мають бути безоплатними для пацієнтів з онкозахворюваннями

Устінов О.В.

З нагоди Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначається 4 лютого, Національна служба здоров’я України (НСЗУ) нагадує, що усі види медичної допомоги для пацієнтів з онкологічними захворюваннями є безоплатними, адже їх покриває Програма медичних гарантій.

Серед цих послуг — діагностика, лікування включно з ліками, а також подальша реабілітація та паліативна допомога.

Фінансування

На лікування онкозахворювань у 2024 р. передбачено понад 6,3 млрд грн та понад 682 млн грн — на раннє їх виявлення. У 2022 р. — понад 6,5 млрд та майже 525 млн відповідно: тобто фіксується збільшення фінансування раннього виявлення раку, адже саме воно сприяє одужанню. НСЗУ сплачує медичним закладам за лікування раку за ринковими тарифами:

  • хіміотерапія дорослих — майже 36 тис. грн, дітей — понад 130 тис. грн;
  • радіологічна терапія — понад 51 тис. грн;
  • лікування онкогематологічних захворювань у дорослих — понад 61 тис. грн, у дітей — майже 224 тис. грн.

Первинна медична допомога

Перший, хто вчасно допоможе виявити онкозахворювання, — це сімейний лікар. Він створить електронне направлення на необхідні аналізи та обстеження.

Діагностика онкозахворювання

Для раннього виявлення онкопатології в Програмі медичних гарантій є 6 досліджень: усі вони безоплатні. Це мамографія та колоноскопія, які рекомендовано проходити регулярно пацієнтам віком 40+ років. А також гастроскопія, бронхоскопія, цистоскопія та гістероскопія, які мають бути регулярними для пацієнтів віком 50+ років.

У 2023 р. за Програмою медичних гарантій мамографію зробили 493 253 українки, гістероскопію — 33 497 осіб, гастроскопію — 265 569, колоноскопію — 93 267, цистоскопію — 26 986, бронхоскопію — 16 617 осіб.

Пацієнтові з підозрою на онкопатологію гарантується безоплатна діагностика в амбулаторних і стаціонарних умовах. Це лабораторні аналізи (аналіз крові, спинномозкової рідини тощо) та інструментальні дослідження (магнітно-резонансна (МРТ) та комп’ютерна томографія (КТ), зокрема з внутрішньовенним контрастуванням, рентген, ультразвукове дослідження (УЗД) та ін.).

Зробити аналізи та обстеження можна в багатопрофільних клінічних лікарнях або спеціалізованих онкозакладах. Адреси закладів можна дізнатися за номером контакт-центру НСЗУ 16-77. Або за допомогою дашборда на сайті НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» (розділ «Е-дані»/«Аналітичні панелі (Дашборди)»).

Електронне направлення — обов’язкова умова отримання спеціалізованої медичної допомоги при онкозахворюванні. Пацієнт може самостійно обрати заклад, де отримувати послуги, незалежно від реєстрації чи фактичного перебування.

Лікування онкологічних та гематологічних захворювань

Пацієнт із підтвердженим онкологічним діагнозом або гематологічним захворюванням має право на безоплатне хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, а також на лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові. Лікування може бути в амбулаторних або стаціонарних умовах та включає лабораторні й інструментальні дослідження, ліки, медичні вироби, витратні матеріали, інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення, анестезію.

Якщо в медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кіберніж, то променева терапія з цим обладнанням теж включена в безоплатні послуги.

Якщо пацієнту необхідне хірургічне втручання — воно безоплатне і покривається пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

Торік хіміотерапевтичне лікування за Програмою медгарантій отримали 86 866 пацієнтів, радіологічне лікування — 36 156 осіб. Лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань отримали 22 147 пацієнтів.

Ліки

Для лікування онкопатології пацієнти забезпечуються безоплатними ліками за кількома напрямами. Це ліки, які централізовано закуповує держава відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 216. За розподіл ліків у регіонах відповідають обласні департаменти охорони здоров’я.

Також пацієнти у стаціонарі забезпечуються ліками з Національного переліку основних лікарських засобів. Перевірити, чи входять призначені препарати до Національного переліку, можна в постанові Уряду від 25 березня 2009 р. № 333 із змінами або в мобільному додатку «Ліки Контроль».

Перелік наявних ліків медичні заклади повинні публікувати на своїх сайтах та інформаційних стендах у приміщенні лікарні. Також перевірити наявність ліків у закладі можна за допомогою сервісу «Є-ліки».

Супровід, реабілітація та паліативна допомога

Коли пацієнт з онкопатологією досягає ремісії, йому гарантовано безоплатний супровід лікаря за Програмою медичних гарантій. Також у разі потреби лікар може направити пацієнта або на реабілітацію, або на отримання паліативної допомоги. Обидві послуги надаються як в амбулаторних, так і стаціонарних умовах.

За матеріалами nszu.gov.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment