НСЗУ перевірить медичні заклади, що проводять хімієтерапію у хворих на рак молочної залози

Устінов О.В.

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) здійснить позапланові моніторингові візити до 7 медичних закладів за пакетом «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах».

Моніторингова група перевірятиме забезпечення пацієнток з раком молочної залози ліками та медичними виробами під час надання їм медичної допомоги. Підставою для моніторингу стали результати аналізу даних та звітів медичних закладів. Моніторингові візити заплановані на квітень 2025 р.

Новоутворення молочної залози є найчастіше діагностованим онкологічним захворюванням серед жінок у світі та Україні, а також є основною причиною смертності від онкопатології. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2023 р. в Україні зареєстровано 12 683 випадки захворювання на рак молочної залози, з них 12 582 — у жінок і 101 — у чоловіків. При цьому 3553 особи померли внаслідок цієї хвороби.

Оскільки рак молочної залози є найпоширенішим захворюванням серед тих, хто отримує хімієтерапевтичне лікування, НСЗУ зосередиться на перевірці забезпечення ліками саме цих пацієнток.

НСЗУ проаналізувала дані електронної системи охорони здоров’я та інформацію, подану надавачами у звіті про доходи і витрати (1-НС) за 2024 р., та виявила медичні заклади, які задекларували низькі видатки на ліки та закупівлю медичних виробів порівняно з іншими лікарнями.

НСЗУ звернула увагу на те, скільки медичних виробів лікарні отримали як благодійність від пацієнтів. У деяких випадках ці суми майже зрівнялися з власними витратами медичних закладів на їх закупівлю. Це може означати, що пацієнти насправді платили за те, що мало бути безкоштовним.

За результатами розрахунку визначеного ризик-орієнтованого підходу НСЗУ виявила 7 надавачів медичних послуг, в яких ці показники є найнижчими:

  • Комунальне некомерційне підприємство (КНП) «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради»;
  • КНП «Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради»;
  • КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17» Харківської міської ради;
  • КП «Лубенська лікарня інтенсивного лікування» Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської обл.;
  • КНП «Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради;
  • КНП «Закарпатський протипухлинний центр» Закарпатської обласної ради;
  • КНП «Київська міська клінічна лікарня № 18» Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Враховуючи, що існують різні схеми лікування раку молочної залози, НСЗУ перевірятиме забезпечення протипухлинними препаратами, які включено до Національного переліку основних лікарських засобів та затвердженні галузевими стандартами, а отже, мають доказову базу в лікуванні (наказ Міністерства охорони здоров’я України (далі — МОЗ) від 3.02.2025 р. № 195 «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Рак молочної залози»).

Крім ліків для терапії та підтримки, лікарні також повинні забезпечувати пацієнтів необхідними медичними виробами та розхідними матеріалами. Це передбачено правилами закупівлі послуг за пакетом «Хіміотерапевтичне лікування». Тому перевірка включатиме і забезпечення медичними виробами як важливої частини лікувального процесу.

Моніторингові візити в лікарні пройдуть у квітні–травні 2025 р.

НСЗУ інформуватиме про перебіг та результати позапланового моніторингу й надалі.

Моніторинг проводитиметься відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1503 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» (до пп. 3 п. 6), зокрема в частині забезпечення безоплатності надання медичних послуг за такими пакетами:

  • «Медична допомога при гострому мозковому інсульті»;
  • «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах»;
  • «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» у частині проведення ендопротезування суглобів.

Також відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» НСЗУ щомісяця звітуватиме МОЗ протягом 2025 р. про проведення моніторингу стану виконання договорів за програмою медичних гарантій у частині забезпечення наявності та використання надавачами медичних послуг необхідного переліку лікарських засобів під час надання відповідних медичних послуг, визначеного галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я.

За матеріалами nszu.gov.ua

Підпишіться на нас у соціальних мережах:
Коментарів немає » Додати свій
Leave a comment